Montreali thyen rekordin e motit me temperaturat e larta

Montreali thyen rekordin e motit me temperaturat e larta

Pothuaj dy javë të plota me mot me diell dhe me temperatura mbi mesataren, Montreali shënoi një rekord për 5 tetorin më të ngrohtë.
Montreali arriti 26.7 C, duke vendosur një rekord të vendosur në vitin 1953. Rrethina të provincës së Quebec-ut thyen rekordet e mëparshme të motit prej ditës së martë.
Montreali e nisi ditën e enjte me një temperaturë prej 17 gradë Celsius, e cila është më shumë se 10 gradë mbi mesataren dhe një gradë më e lartë se temperatura normale e ditës.

Ekspertët thonë se nxehtësia është e pazakontë por duhet parë edhe si një paralajmërim për ndryshimet klimatike.
Moti do të ndryshojë në mënyrë dramatike në fund të javës dhe në fundjavën e Falenderimeve. Reshjet e shiut pritet të nisin të premten pasdite dhe të vazhdojnë edhe të shtunën.
Më shumë se 30 milimetra janë të mundshme në Montreal. Reshjet do të vazhdojnë të dielën dhe të hënën pasi temperaturat do të bien nën mesataren.
Në të njëjtën kohë, Agjencia Evropiane e Klimës raporton se planeti këtë vit theu rekord në shtator duke arritur 0.93 gradë Celsius më shumë se mesatarja për motin e shtatorit.

administrator

Related Articles