“Katar 2022” – Kanadaja kualifikohet në Botëror

“Katar 2022” – Kanadaja kualifikohet në Botëror

Kanadaja kualifikohet në fazën finale të Botërorit pas 36 vitesh. Fitorja 4 – 0 ndaj Xhamajkës vendosi gjithçka. Golat e Larin e Buchanan në pjesën e parë i hapën rrugën triumfit.

Në të dytën fitorja u vulos me golin e Hoilett dhe autogolin e Mariappa.

Kjo është hera e dytë që Kanadaja përfaqësohet në finalet e Kupës së Botës. Arkitekti i këtij suksesi është anglezi John Herdman, i cili drejton përfaqësuesen kanadeze prej vitit 2018.

Në zonën e Amerikës së Veriut dhe atë Qendrore skuadrat e tjera që kanë më shumë shans për të siguruar kualifikimin janë Shtetet e Bashkuara dhe Meksika. Ndërsa vendi i katërt do të luajë play off intercontinental me Oqeaninë.

Ndërkohë edhe SHBA-ja ka fituar përballjen e saj me Panamanë me shifrat 5-1, teksa aktualisht pozicionohet në vendin e dytë në grup, po aq sa Meksika e cila mposhti minimalisht në transfertë Hondurasin.

Por të dyja këto përfaqësuese nuk e kanë siguruar akoma kualifikimin në Katar 2022 dhe duket se biletën për në Botëror do ta sigurojnë në ndeshjet e fundit të grupit që do të luhen në datën 31 mars. 

administrator

Related Articles