Kanada kalon shifrën prej 500 000 raste me Covid-19

Kanada kalon shifrën prej 500 000 raste me Covid-19

Kanadaja, mes valës së dytë të koronavirusit, kaloi pragun 500 000 rasteve me COVID-19 dhe po i afrohet pragut prej 16 000 të vdekur, sipas shifrave zyrtare.

Rreth 80% të këtyre rasteve dhe më shumë se 90% e viktimave janë regjistruar në dy provincat e mëdha të vendit Ontario dhe kryesisht Kebek, epiqendra e pandemisë, që kur ajo shpërtheu në Kanada marsin e kaluar.

Dje, Kanadaja numëronte 592,908 raste dhe 15,728 të vdekur, sipas shifrave zyrtare.

SITUATA NE KEBEK DERI ME 3 JANAR 2021

  • 210 304 persona të infektuar (+7663)    
  • 8347 të vdekur (+121)    
  • 1225 persona të shëruar (+150)    
  • 179 persona në kujdesin intensif (+13)    
  • 172 047 persona të shëruar     
  • 1140 doza të vaksinave janë shpërndarë deri më 31 dhjetor, përfshirë 798 ditën e shtunë, me një total prej 28 762

    Vendi me 38 milionë banorë, Kanadaja numëron padyshim në proporcion me popullsinë, rreth pesë herë më pak raste se SHBA-ja fqinje dhe rreth 2,5 herë më pak të vdekur.
    Gjithashtu u njoftua se kufiri me SHBA-në do të vazhdojë të qëndrojë i mbyllur për udhëtimet jo thelbësore për të frenuar pandeminë e COVID-19.
administrator

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.