Izraeli kryeson garën, vaksinohen mbi 1 milion qytetarë

Izraeli kryeson garën, vaksinohen mbi 1 milion qytetarë

Autoritetet izraelite kanë bërë vaksinime kundër koronavirusit për më shumë se një milion njerëz, niveli më i lartë në botë, ndër vendet që kanë nisur tashmë fushatën.

Izraeli ka një normë prej 11.55 dozave të vaksinimit për 100 njerëz , ndjekur nga Bahreini në 3.49 dhe Mbretëria e Bashkuar në 1.47, sipas një faqe interneti për ndjekjen globale të lidhur me Universitetin e Oksfordit.

Sipas të dhënave, Franca ka vaksinuar 138 persona gjithsej deri më 30 dhjetor. Më shumë se 1.8 milion njerëz kanë vdekur nga virusi në të gjithë botën.

Izraeli filloi vaksinimet në 19 dhjetor dhe po përparon në rreth 150,000 vaksinime në ditë. Vendi siguroi furnizimet e vaksinës Pfizer-BioNTech pas negociatave në fillim të pandemisë

administrator

Related Articles