Dita e Kanadasë/ Anulohet spektakli i fishekzjarreve në Montreal, shkak cilësia e ajrit

Dita e Kanadasë/ Anulohet spektakli i fishekzjarreve në Montreal, shkak cilësia e ajrit

Organizatorët thonë se fishekzjarrët e Ditës së Kanadasë të planifikuara për të shtunën mbrëma në Montreal, janë anuluar pasi shqetësimet për cilësinë e ajrit vazhdojnë për shkak të zjarreve që digjen në veri të Quebec.
Zyrtarët e shëndetit publik nuk kanë vendosur akoma nëse paralajmërimet për smogun e shkaktuar nga tymi i zjarrit do të ishin ende në fuqi të shtunën, por spektakli i fishekzjarreve do të provokonte më tepër cilësinë e ajrit.

Është ende e pakonfirmuar nëse paralajmërimi mbi smogun e lëshuar të enjten do të mbetet deri në fundjavë, por anulimi i shfaqjes së fishekzjarreve vjen edhe si “solidaritet” me të prekurit nga zjarret.

Zyrtarët e qeverisë provinciale shprehen se të enjten pati një paralajmërim për smogun për zonat e Montrealit dhe Lavalit për shkak të grimcave të imta nga zjarret pyjore që digjen në veri të Quebec. Departamenti i Mjedisit tha se smogu do të vazhdojë për disa ditë, kur indeksi shëndetësor i cilësisë së ajrit arriti nivelin e tij më të lartë – 10 ose më shumë, i cili përshkruhet si “rrezik shumë i lartë”.

administrator

Related Articles