Problemi i emigrimit nuk është fati i keq i emigrantëve. Sipas librit SHOQERIA PERIFERIKE të Artan Fugës

Nga Artan FugaEmigracioni nuk shkatërron jetën e emigrantëve! Harrojeni këtë budallik! Shkatërron jetën e atyre që mbeten. Prandaj i ngjan një dige të çarë, pas të parëve ikin të dytët,…

Read More

INTERVISTA/ Eriona Xhaferaj hedh në treg dy linja kozmetike, receta organike bukurie për një jetë të shëndetshme

Eriona Xhaferaj, farmacistja dhe nutricionistja shqiptare është gati të ndajë më ndjekësit e saj një sërë “thesaresh” që ka zbuluar përgjatë rrugëtimit të saj akademik si farmaciste, formuluese kremrash dhe…

Read More

Para se vdekja të na ndajë/ Ndikimi i pandemisë dhe emigracioni çojnë divorcet në nivel rekord

Emigracioni, pavarësia ekonomike e grave, mosmarrëveshjet financiare kryesojnë listën si arsyet kryesore pse po divorcohen shqiptarët. Teksa shifrat e 2019-s tregojnë nivelin më të lartë të tyre, 26.1 divorce për…

Read More

REVISTA FRANCEZE (1910) / “FESTA E LULEVE” NË SHQIPËRI DEDIKUAR GJERGJ KASTRIOTI. ÇFARË BËJNË SHQIPTARËT NJË DITË PARA DHE GJATË SAJ

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Maj 2021 Revista franceze “Mon bonheur” ka botuar, me 10 korrik 1910, një shkrim në lidhje me “festën e luleve” në Shqipëri për nder të heroit…

Read More

KANADA/ Hapet për vizitorët ura që “të lë pa frymë”

Kolumbia BritanikeShëtitjet në Kanada janë gati të shkojnë në një tjetër nivel. Në maj, ura më e lartë në vend u hap për vizitorët, duke u krijuar atyre mundësinë që…

Read More

Ethem Likaj: Gramatika historike e gjuhës shqipe – një monument gjuhësor për breza

Gramatika historike e gjuhës shqipe e akademikut Shaban Demiraj ka mbi tridhjetë vjet që ushqen studentë, studiues dhe plot intelektualë Prof. Ethem Likaj Indoevropianisti i madh, Franz Bopp-i, jo rastësisht,…

Read More

LA TRADITION / KËNGA E SHITËSIT TË MISRAVE NGA PRIZRENI NË RRUGICAT E ERRËTA TË KOSTANDINOPOJËS NË TETOR TË 1886

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Maj 2021 “La Tradition” ka botuar, me 1 janar 1906, në faqet 15-17, një këngë të veçantë popullore shqiptare, kënduar asokohe rrugicave të Kostandinopojës nga një…

Read More

KANADA, Alberta dhe Quebec raportojnë viktimat e para pas vaksinimit me AstraZeneca

Alberta-KANADAProvinca kanadeze Alberta raportoi vdekjen e saj të parë të një pacienti nga një gjendje e rrallë e mpiksjes së gjakut pas marrjes së vaksinës AstraZeneca për COVID-19, tha zyrtari…

Read More

Pse Pesë Maji?

Nga Arben Kallamata Amerikanët i kujtojnë dëshmorët e luftërave të tyre të hënën e fundit të muajit maj. Tradita ka lidhje me Luftën Civile (1861-1865) dhe iu kushtohet të vrarëve…

Read More

Të ndihesh i famshëm në objektivin e Genti Halit. Intervistë me fotografin shqiptar

Lista e bashkëpunuesve të Gentit është sa e gjatë aq edhe e famshme siç mund të jenë : Brian Crause, Natahsha Henstridge, Armand Assante, Esai Morales, Robert Miano, Krista Bridges, Cedric…

Read More