Bikini, kostumi seksi që tronditi botën, risia e modës që u shpall mëkat nga Vatikani – Nga Albert Vataj

Bikini, kostumi seksi që tronditi botën, risia e modës që u shpall mëkat nga Vatikani – Nga Albert Vataj

Gjithçka nisi më 5 korrik 1946. Nuk ishte vetëm modë. Ishte një guxim që sfidonte. Bëhej fjalë për veshje seksi dhe jo vetëm. Moda revolucionarizoi ekspozimin e bukurisë femërore nën diellin, plazheve dhe pishinave.  5 korrik 1946 ka mbetur në histori jo vetëm të modës por edhe të risive. U lind “Bikini”. Këtë datë dalin për herë të parë në shitje menjëherë pas një sfilate të modës në pishinën Molitor në Paris, Francë. Një shoëgirl pariziane e quajtur Micheline Bernardini modeloi stilin e ri ekspozues. Edhe pse shumë amerikanë u skandalizuan nga veshja e re elegante, bikini u bë një element kryesor veror për shumë gra në vitet 1960. Bikini ka qenë gjithashtu një fushë beteje për debatin për trupin e grave. Lëvizja e fundit e pozitivitetit të trupit ka qenë e rëndësishme për të na ndihmuar të ripërcaktojmë se çfarë do të thotë të kesh një “trup bikini”.

Shumë vende perëndimore i shpallën ato të paligjshme, ndërsa Vatikani i futi në listën e mëkateve. Bikinit filluan të popullarizohen nga yjet aktore si Brigitte Bardot dhe Ursula Andress dhe nga mesi i viteve 1960 u bënë të zakonshme në plazhe. Stilisti francez Louis Reard, që krijoi këtë veshje, i quajti  “bikini”, duke marrë emrin nga ishulli Bikini në Oqeanin Paqësor; katër ditë më parë, më 1 korrik 1946, Shtetet e Bashkuara kishin kryer provën e parë bërthamore në ishullin Bikini. Reard shpresoi se duke përdorur emrin “bikini”, do të shkaktonte të njëjtin shpërthim edhe në fushën kulturore.

Në vitet 1930, gratë evropiane kaluan nga veshja e rrobave të banjës një-pjesë në dy-copë. Megjithatë, vetëm një pjesë e vogël e mesit ishte e dukshme në këtë përsëritje të hershme të bikinit të ditëve moderne. Ky stil paksa më zbulues i rrobave të banjës bëri rrugën e tij në tokën amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ndërsa Franca u çlirua nga kontrolli nazist, moda pasqyronte ndjenjën e ripërtërirë të lirisë. Jacques Heim dhe Réard publikuan në botë modelet e tyre konkurruese bikini. Heim e reklamoi rrobën e tij të banjës “atom” si “kostumin e banjës më të vogël në botë”. Megjithatë, bikini i Réard-it, i quajtur sipas atolit të vogël të Bikinit, ku SHBA testoi bombën atomike, ishte edhe më i vogël se “atomi” i Heimit. Është bërë me vetëm 30 inç katror pëlhurë. Kur Réard planifikoi lansimin e bikinit të tij, ai nuk mundi të gjente një model profesionist që do t’i vishte ato. Bernardini, e cila ishte mësuar të “zhveshte pasuritë e saj” si një kërcimtare ekzotike në Casino de Paris, pranoi të bënte bikini të modeles Réard.

Gratë evropiane u zhytën më shpejt në trendin e bikinit. Nga vitet 1960, amerikanët filluan të pranonin trendin e pakët të rrobave të banjës. Kënga e vitit 1960, “Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka-Dot Bikini”, The Beach Boys dhe filmat adoleshent “beach blanket” me Annette Funicello dhe Frankie Avalon ndihmuan në krijimin e veshjeve të zakonshme të plazhit me bikini.

Në historinë më të re, titujt e revistave që bërtasin “Gat Bikini Body Ready” kanë qenë të gjithëpranishëm. Bikini u bë më pak një deklaratë çliruese e modës, por më tepër një artikull që u shkonte vetëm atyre që ishin mjaft të dobët për ta veshur atë. Lëvizja në rritje e pozitivitetit të trupit, e udhëhequr nga modele si Ashley Graham, ka ndihmuar në ripërcaktimin e kuptimit të “trupit me bikini”. Sot, gjithnjë e më shumë femra, pavarësisht nga forma apo madhësia, po veshin bikini. Shtatëdhjetë e shtatë vite pas prezantimit të saj, bikini ka filluar të na çlirojë edhe një herë.

administrator

Related Articles