OSCAR 2022/ Incident dhe magji, filmi fitues ‘Coda’

OSCAR 2022/ Incident dhe magji, filmi fitues ‘Coda’

Edicioni magjik 94-të i “Oscars” u mbajt mbrëmjen e djeshme. Çmimin e madh e fitoi filmi “Coda”, duke bërë surprizën përballë “The Power of Dog”.

Prodhuesit e filmit, i cili paraqet një familje me njerëz kryesisht të shurdhër që drejtojnë një biznes të vogël peshkimi, falënderuan regjisorin Sian Heder që “e mbajti varkën në det”.

Jessica Chastain është shpallur aktorja më e mirë në çmimet “Oscar 2022”.  Gruaja e tretë në historinë e Oscar-it, Jane Campion fiton çmimin ‘Regjisori më i mirë’.

Billie Eilish dhe vëllai i saj Finneas O’Connell dukeshin dukshëm të ‘tronditur’ kur kuptuan se kishin fituar për temën e tyre Bond, ‘Nuk ka kohë për të vdekur’. Eilish buzëqeshi dhe tha: “Ua, oh Zoti kjo është kaq e pabesueshme.”

Lufta në Ukrainë është një nga ngjarjet më tronditëse që kanë ndodhur vitet e fundit në botë, ndaj edhe nuk mund të injorohet as nga Oscars. Gjatë një pushimi, në mbrëmjen e çmimeve Oscar 2022 u shfaqën disa reklama, duke përfshirë një që u kërkon njerëzve të dhurojnë për të ndihmuar Ukrainën.

Ndarja e çmimeve Oscar 2022, Jessica Chastain shpallet aktorja më e mirë

Anthony Hopkins, fituesi i vitit të kaluar me filmin “The Father” vlerësoi aktoren më të mirë.

“Smith tha tashmë gjithçka, çfarë mund të shtojmë tjetër? Është një nder i madh që jam këtu sonte dhe prezantoj pesë aktoret sonte”. Çmimi shkoi për Jessica Chastain për Tammy Faye’s Eyes”, tha ai.

Jessica Chastain

Pas sherrit në skenë, Will Smith shpallet aktori më i mirë në Oscar 2022: Më falni, dashuria ju bën të bëni gjëra të çmendura

Për rolin e tij në King Richard, Will Smith u vlerësua si aktori më i mirë në një rol kryesor. 

“Richard Williams ka qenë një mbrojtës i zjarrtë i familjes së tij në këtë moment të jetës sime, unë jam i tronditur nga ajo që Zoti më kërkon të bëj dhe të jem në këtë tokë, tha Smith ndërsa doli në skenë teksa publiku ishte ende i tronditur për atë që ai bëri pak më parë.

Për të bërë këtë film më duhej të mbroja gruan më të fortë dhe më delikate dhe dy aktoret që luajnë Serenën dhe Venusin. Unë u thirra në këtë jetë për të dashur dhe mbrojtur njerëzit dhe për të qenë një lumë për njerëzit e mi dhe sepse bej ate qe bejme kunder atyre njerezve qe nuk te tregojne respekt dhe pretendojne se cdo gje eshte ne rregull. Denzel me tha ‘momenti me i larte eshte kur vjen djalli te te terheqe mengen’, kaq. Dua të falënderoj Venusin dhe Serenën dhe të gjithë familjen Williams për besimin e historisë suaj. 

Dua të jem ambasador i kësaj dashurie. Dëshiroj t’i kërkoj falje Akademisë dhe anëtarëve të tjerë kandidatë. Ky është një moment i bukur dhe nuk po qaj sepse kam fituar një Oscar, por sepse është e mundur të hedhim dritë mbi të tjerët dhe të gjithë kastin e filmit. Arti imiton jetën dhe unë po veproj si një baba i çmendur siç ishte Richard, dashuria të bën të bësh gjëra të çmendura. Faleminderit për këtë moment.” 

Në prapaskenë në Teatrin Dolby në Los Angeles, ka ndodhur një reagim tronditës pasi Will Smith goditi Chris Rock drejtpërdrejt në skenë.

Në fillim gjithçka u duk si një shaka apo një lloj organizimi. Chris Rock po prezantonte një kategori dhe bëri një shaka me Jada Pinkett Smith, gruan e Will.

“Jada, të dua, GI Jane 2, mezi pres ta shoh.” Nga pamja në fytyrë, ajo nuk e vlerësoi shakanë për pamjen e saj. Will Smith dukej se qeshte në fillim, por më pas u ngrit me shpejtësi nga vendi dhe goditi Rockun në fytyrë, ose kështu dukej, shkruan BBC. Në këtë pikë, të gjithë ende mendonin se ishte një lloj shaka, por tani dyshimi kishte filluar të zvarritej. “Uau, Will Smith sapo më goditi një shuplakë,” tha Rock. Smith, tani i ulur në vendin e tij dhe dukshëm i zemëruar, më pas bërtiti: “Mbaje emrin e gruas sime nga goja”. Pasi Rock dukej pak i hutuar, Smith më pas bërtiti për herë të dytë. Shikuesit në shtëpi nuk i dëgjuan pjesët e fundit të këtij shkëmbimi, pasi rrjeti transmetues ABC ndërpreu zërin. Megjithatë, këtu në dhomën e shtypit, ne dëgjuam gjënë e plotë në një transmetim të drejtpërdrejtë të pa redaktuar, shton më tej BBC.

Deri në fund ishte e qartë se kjo nuk ishte një shaka. Smith do ta dinte më mirë sesa të lëshonte fjalën F**k në TV drejtpërdrejt, dhe Chris Rock dukej vërtet i tronditur. Pak histori: Kjo nuk është hera e parë që Rock është tallur me Jada Pinkett Smith. Kur ai drejtoi ceremoninë në vitin 2016, ai tha se bojkotimi i ceremonisë për Oscars So White nga Jada ishte i pakuptimtë, sepse ajo nuk ishte e ftuar gjithsesi në Academy Awards.

Will Smith në incidentin me Chris Rock 
  • Gruaja e tretë në historinë e Oscar-it, Jane Campion fiton çmimin ‘Regjisori më i mirë’

Jane Campion është gruaja e tretë në historinë e Oskarit që fiton regjisorin më të mirë. 

Pas Kathryn Bigelow në 2010 dhe Chloé Zhao vitin e kaluar, më në fund ishte radha e regjisores së Zelandës së Re (tashmë e nominuar 28 vjet më parë për Mësimet e Pianos ) për të fituar çmimin për uesterin e saj The Power of the Dog. Për mësimet e pianos kishte fituar çmimin për skenarin më të mirë. 

“Doja t’u them kandidatëve të tjerë, ju keni një talent të madh. Më pëlqen regjia sepse është një zhytje në një histori por mund të jetë dërrmuese, ata kanë përjetuar sfidën e një historie shumë të thellë. Falë gjithë ekuipazhi im, për Netflix, për familjen time. Ju mund t’i bënit të gjitha shumë qesharake. Falë një njeriu që nuk e kam takuar kurrë, Tomas Savage, i cili shkroi për mizorinë dhe të kundërtën e saj, mirësinë.”

Çmimet Oscar 2022, filmi vizatimor më i mirë e zgjidhet ‘Encanto’

Filmi më i mirë i animuar është tregimi kolumbian Encanto italianit Enrico Casarosa, prodhuar nga Disney.

administrator

Related Articles