2020 NJË VIT I PAHARRUAR, POR GJËRA TË MIRA NDODHËN NË BOTË

2020 NJË VIT I PAHARRUAR, POR GJËRA TË MIRA NDODHËN NË BOTË

Ka pasur disa gjëra të mira që kanë ndodhur këtë vit, gjëra që mund të mos jenë diskutuar aq sa duhej të si pasojë e pandemisë që mbizotëroi lajmet për muaj me radhë.

Victor Glover u bë astronauti i parë me ngjyrë që jetoi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

(Foto: © Spacex via ZUMA Wire)

Si pjesë e udhëtimit të fundit të Space X në ISS, Victor Glover u bë zyrtarisht astronaut i parë më ngjyrë që jetoi në stacionin hapësinor. Ai shoqëroi Michael Hopkins, Shannon Walker dhe Soichi Noguchi në mision, i cili pa që ekipi u ankorua me sukses me ISS më 17 nëntor. Ekuipazhi po qëndron në stacion për gjashtë muaj.https://tinyurl.com/y4tkrgmb

Për herë të parë në histori, një grup gorillash të rralla në prag të zhdukjes u fotografuan duke bartur foshnje.

(Foto: WCS Nigeria)

Jo vetëm që bën një pamje jashtëzakonisht të adhurueshme, por vjen si një lajm i madh për mbijetesën e gorillave të lumit Cross, të cilat aktualisht klasifikohen si të rrezikuara në mënyrë kritike. Fotografitë, të bëra në korrik, ishin hera e parë që shumë foshnje gorilla janë parë në të njëjtin grup.

Parasite u bë filmi i parë në gjuhë të huaj që mori një Oskar për “Filmin më të Mirë”

(Foto: PA Images)

Filmi korean theu rekorde dhe fitoi gjithsej katër Oskar, njëri ishte për Filmin më të Mirë. Jo vetëm që ishte filmi i parë në gjuhë të huaj që fitoi çmimin, Parasite ishte filmi i parë korean që fitoi një Oskar në historinë 92-vjeçare të Academy Award.

Papa Françesku mbështeti bashkimet civile të të njëjtit seks dhe deklaroi se Zoti i do fëmijët e komunitetit LGBTQ +.

(Foto: © Ramiro Agustin Vargas Tabares/ZUMA Wire)

Papa Françesku, kreu i Kishës Katolike, miratoi bashkimet civile të të njëjtit seks në tetor dhe deklaroi se njerëzit homoseksualë kanë të drejtë të jenë në një familje. Duke bërë deklaratën në dokumentarin me metrazh të gjatë Francesco, ai tha, “Njerëzit homoseksualë kanë të drejtë të jenë në një familje. Ata janë fëmijë të Zotit. Ajo që duhet të kemi është një ligj i bashkimit civil; në atë mënyrë ato janë të mbuluara ligjërisht”.

Zjarrfikësit kanadezë fluturuan për në Australi për të ndihmuar në luftimin e zjarreve.

(Foto: Xinhua/Bai Xuefei)

Zjarret e shkurreve Australiane shkatërruan pjesë të mëdha të vendit, duke i lënë zjarrfikësit vetë për të luftuar zjarrin. Në një përpjekje për të ndihmuar, një ekip kanadezësh fluturuan për të dhënë një dorë. Përveç zjarrfikësve, kishte ekspertë në të gjithë një sërë fushash, nga aviacioni dhe logjistika te parashikimi i sjelljes së zjarrit. Ekipi u prit me brohoritje nga zjarrfikësit australianë pas mbërritjes së tyre.

administrator

Related Articles