1919/ Delegacioni shqiptar nga Kostandinopoja për në Konferencën e Paqes në Paris

1919/ Delegacioni shqiptar nga Kostandinopoja për në Konferencën e Paqes në Paris

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Dhjetor 2023

“Stamboul” ka botuar, të premten e 7 shkurtit 1919, në ballinë, një shkrim për pjesëtarët e delegacionit shqiptar të nisur nga Kostandinopoja për në Konferencën e Paqes në Paris, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Nisja e delegacionit shqiptar

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Delegacioni shqiptar i përbërë nga Shkëlqesia e Tij Halil Pasha, Komandant i Legjionit të Nderit, fisnik nga Gjirokastra; Fuat bej Dibra, filantropi simpatik i njohur në qytetin tonë, zoti Bonatti (Jul Bonati), kryetar ceremonishë, Shkëlqesia e Tij delegati apostolik, z. Malé Chani (Mihal Shani Tepelena), gazetari shqiptar, dhe avokati z. Blinishti (Benedikt Blinishti), u nis mëngjesin e sotëm në orën 10:00 në kalatën e Galatas në varkën e vënë në dispozicion të delegacionit nga autoritetet franceze, në bordin e anijes Duguay-Trouin.

Gjithashtu për herë të parë në qytetin tonë u valvit zyrtarisht flamuri shqiptar (sfondi i kuq me shqiponjën dykrenare).

I urojmë suksese delegacionit.

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania
https://www.darsiani.com/la-gazette/stamboul-1919-ja-kush-jane-pjesetaret-e-delegacionit-shqiptar-qe-u-nisen-nga-kostandinopoja-per-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

administrator

Related Articles