Udhëtimi muzikor i shqiptares ENISA: Nga fillimet në Brooklyn deri te fama ndërkombëtare

Udhëtimi muzikor i shqiptares ENISA: Nga fillimet në Brooklyn deri te fama ndërkombëtare

E njohur si ENISA, por emri i plotë është Enisa Nikaj, ka lindur nga prindër shqiptarë në qytetin e Brooklyn dhe është një yll i ri në ngritje në botën e muzikës pop.
Në vitin 2019, Enisa nënshkroi me Atlantic Records dhe tashmë po bën emër në industrinë e muzikës, me 18 këngë të publikuara dhe një kanal në YouTube me 2 milionë abonentë, ajo po bëhet shpejt një emër i njohur tek të rinjtë.

Fillimi i Karrierës Muzikore

Nikaj nisi udhëtimin e saj në industrinë e muzikës në vitin 2015, por rruga drejt suksesit ishte më e vështirë nga sa e kishte parashikuar. Ajo hasi vështirësi për shkak të mungesës së lidhjeve dhe njohjeve. Për të tërhequr vëmendjen mbi talentin e saj, vendosi të realizonte më shumë cover-a të këngëve të njohura, duke shpresuar të kapte vëmendjen e dashamirësve të muzikës dhe profesionistëve të industrisë.

Ajo publikoi këngën e saj të parë, “Burn This Bridge,” në vitin 2016 të shoqëruar me klip. E zhgënjyer pas fjalëve se nuk ishte e talentuar për botën muzikore, ajo e ktheu në frymëzim duke e shkruar vet këngën. Në vitin 2017, Nikaj vazhdoi me dy këngë të tjera, “Glory Days” dhe “Freedom,” të cilat shfaqnin stilin e saj të veçantë, një përzierje të muzikës ndërkombëtare të vallëzimit dhe pop-it shpirtëror.

Jeta si Modelle dhe Stili Unik

Nikaj kishte një karrierë në modelim përpara se të hynte zyrtarisht në industrinë e muzikës. Ndërsa ishte në shkollë të mesme, ajo ishte modele në kopertinën e revistës Prom Guide për edicionin vjetor të vitit 2014. Bukuria dhe karizma e saj tërhoqën vëmendjen e menaxherëve të modeleve që filluan ta afronin pas debutimit të saj muzikor në vitin 2015.

Në vitin 2016, Nikaj nënshkroi me agjencinë e njohur të modelimit ëilhelmina, gjë që rezultoi të ishte një lëvizje e mençur. Po atë vit, ajo modeloi për katër foto editoriale, duke treguar shumëanësinë e saj si modele.

Pavarësisht se ishte në qendër të vëmendjes, Nikaj gjithmonë ka qëndruar besnike ndaj stilit të saj personal. Në një intervistë, ajo e përshkroi veten si “më konservatore se e shndritshme,” duke përmendur Neë York City si burimin e frymëzimit të saj.

Këngët e Suksesshme dhe Kontrata me Diskografinë

Nikaj u ftua në studio nga reperi A Boogie ëit Da Hoodie në vitin 2018. Atlantic Records i ofroi një kontratë në maj 2019, duke nënshkruar marrëveshjen e saj të parë diskografike në dhjetor 2019.

Po atë dhjetor, ajo publikoi këngën e saj të gjashtë, “Something Beautiful,” si një homazh për viktimat e tërmetit të Shqipërisë në vitin 2019. Në vitin 2020, Nikaj publikoi “Love Cycle,” dhe videoklipi u bë viral, duke tërhequr vëmendjen e fansave nga Nigeria. Ajo adoptoi emrin “Eniola” në nder të tyre. Më vonë atë vit, ajo publikoi “Dumb Boy.” Të dy këngët grumbulluan 12 milionë shikime në YouTube brenda një viti nga publikimi i tyre, duke fituar statusin e saj si një yll pop-i.

Nikaj përfaqësoi shtetin e Neë York-ut në “The American Song Contest” në vitin 2022. Kënga e saj më e fundit, “Karaoke,” u lancua në janar 2024./ WhomanMagazine

administrator

Related Articles