Spektakël në Kupën e Botës, Argjentina shkruan historinë

Spektakël në Kupën e Botës, Argjentina shkruan historinë


Finalja e Kupës së Botës mes Argjentinës dhe Francës u mbajt në Stadiumin “Lusail”, më i madhi ndër shtatë stadiumet e reja që ndërtoi Katari posaçërisht për kampionatin botëror të futbollit.

Argjentinë – Francë 3-3  (Messi 23′ pen., 108′, Di Maria 36’/ Mbappe 80′ pen., 82′, 118′ pen.) 4-2 me penallti

Argjentinë-Francë është finalja e madhe e Kupës së Botës në Katar. Të dyja kombëtaret synojnë trofeun e tretë në histori. Trajnerët Lionel Scaloni dhe Didier Deschamps zbulojnë edhe kartat teksa në fushë për Argjentinën rikthehet Angel Di Maria.

Argjentina e ka mposhtur këtë të dielë Francën, duke fituar në kampionatin botëror të futbollit, Kupa e Botës. Pas një ndeshje të çmendur, Argjentina ka arritur që të fitojë me shumë vështirësi ndaj Francës.

Ylli argjentinas, me pjesëmarrjen e tij ndaj Francës, u bë futbollisti i parë në historinë e Kupës së Botës që arrin në 26 ndeshje. Në njëfarë mënyre, ai ia kalon Lothar Matthaus-it i cili kishte pas 25 ndeshje.

Tani, Messi është rekordmeni absolut, Trofeu i vetëm që po mungonte në sirtarin e Messit, ishte pikërisht ky

administrator

Related Articles