GAZA/ Të paktën 3 mijë fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite

GAZA/ Të paktën 3 mijë fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite

Shërbimet e internetit dhe telefonit dolën jashtë funksionit në Rripin e Gazës nën bombardimet e intensifikuara izraelite të premten mbrëma, duke ndërprerë kryesisht 2.3 milionë banorët e saj nga bota e jashtme dhe njëri-tjetri, pasi ushtria izraelite tha se po “zgjerohej Operacione tokësore në territorin e rrethuar. Në sulmet izraelite në Rripin e Gazës në tre javët e fundit, 7.326 palestinezë u vranë. Vetëm në 24 orët e fundit janë vrarë 298 persona.

Ashraf al-Qudra, zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, tha se numri i njerëzve të vrarë në Gaza në sulmet izraelite që nga 7 tetori ishte rritur në 7.326, duke përfshirë 3.038 fëmijë, 1.726 gra dhe 414 të moshuar, dhe 18.967 njerëz u plagosën.

Ai deklaroi se Izraeli që nga dje ka kryer 41 masakra.
Qudra tha se 298 persona të tjerë u vranë në Gaza në 24 orët e fundit. Ai deklaroi se që nga 7 tetori, ushtria izraelite ka vrarë 5.500 njerëz nga 772 familje në Rripin e Gazës.
Qudra theksoi se ka njerëz nën rrënojat pas sulmeve izraelite. Ai theksoi se 1.700 persona, mes tyre 940 fëmijë, janë të zhdukur. Sipas tij, forcat izraelite kishin në shënjestër edhe shërbimet shëndetësore. 104 punonjës shëndetësorë kanë vdekur, ndërsa 25 autoambulanca janë bërë të papërdorshme.
Më shumë se 1,400 njerëz u vranë në Izrael gjatë sulmit të Hamasit të 7 tetorit, sipas qeverisë izraelite, dhe të paktën 229 pengje u morën në Gaza. Militantët palestinezë kanë lëshuar mijëra raketa në Izrael, duke përfshirë një që goditi një ndërtesë banimi në Tel Aviv të premten, duke plagosur katër persona.
Shpërthimet nga një breshëri sulmesh ajrore ndriçuan qiellin mbi qytetin e Gazës pas natës të së premtes kur goditi ndërprerjet në internet, shërbimet celulare dhe fikse. Tashmë të zhytur në errësirë, ​pasi pjesa më e madhe e energjisë elektrike u ndërpre javë më parë, palestinezët tani gjenden në izolim, të grumbulluar në shtëpi apo strehimore, pa furnizimet me ushqim dhe ujë.
Duke thënë se Izraeli kishte shënjestruar 57 objekte shëndetësore, Qudra vuri në dukje se 12 spitale dhe 32 qendra shëndetësore ishin jashtë funksionit për shkak të sulmeve nga ushtria izraelite ose mungesës së karburantit.
Ai tha se ka nevojë urgjente për ndihmë mjekësore në spitale dhe theksoi se nevoja për karburant në spitale dhe qendra shëndetësore vë në rrezik vdekjeje mijëra pacientë dhe të lënduar.
Ai nënvizoi se Izraeli përdor bllokimin e hyrjes së furnizimeve mjekësore dhe karburantit në spitale si një armë shtesë në sulmet e tij në Gaza.

administrator

Related Articles