Kryeministri kanadez Trudeau, vizitë të papritur në Ukrainë

Kryeministri kanadez Trudeau, vizitë të papritur në Ukrainë

Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka bërë një udhëtim të papritur në Irpin në Kiev.

Në një deklaratë, kryebashkiaku Oleksandr Markushyn tha: “Sapo pata nderin të takohem me kryeministrin e Kanadasë Justin Trudeau, i cili erdhi në Irpin për të parë me sytë e tij të gjithë tmerrin që pushtuesit rusë i kanë shkaktuar tonë. qytet.”

Qyteti ukrainas Irpin, i cili ndodhet në veriperëndim të kryeqytetit Kiev, u mbajt përkohësisht nga trupat ruse në fillim të luftës përpara se të tërhiqeshin nga rajoni.
Vizita e zotit Trudeau vjen pasi ai dhe presidenti amerikan Joe Biden nënvizuan angazhimin e tyre për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për pushtimin e saj në Ukrainë në një telefonatë të premten.
Gjatë bisedës, udhëheqësit diskutuan gjithashtu përpjekjet për të ofruar ndihmë sigurie për Ukrainën, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

administrator

Related Articles