Kanadaja ndaloi televizionin shtetëror rus, ‘përgjigjet’ Moska, mbyll zyrën e CBC-së në Rusi

Kanadaja ndaloi televizionin shtetëror rus, ‘përgjigjet’ Moska, mbyll zyrën e CBC-së në Rusi

Transmetuesi kanadez CBC ka njoftuar se Rusia mbylli zyrën e kompanisë në Moskë dhe ua hoqi vizat dhe akreditimin gazetarëve, tha kanali në një deklaratë të mërkurën.

CBC tha se vendimi është një “lëvizje hakmarrëse pasi Kanadaja ndaloi stacionin televiziv shtetëror rus Russia Today”.

“Ne kemi mbajtur një zyrë në Moskë për më shumë se 44 vjet dhe aktualisht jemi e vetmja organizatë kanadeze e lajmeve me një prani të përhershme në vend. Gazetaria jonë është plotësisht e pavarur nga qeveria kanadeze dhe jemi të pikëlluar kur shohim qeverinë ruse të ndërthur të dyja. “, tha Chuck Thompson, kreu i marrëdhënieve publike të CBC, në një deklaratë.

“Ky duket të jetë një hap tjetër nga Rusia për të mbytur një shtyp të lirë dhe të pavarur brenda kufijve të saj. Ne jemi jashtëzakonisht krenarë për gazetarinë që korrespondentët tanë kanë prodhuar në Rusi gjatë shumë viteve të fundit dhe ne do të vazhdojmë të tregojmë historinë e Rusisë sa më mirë, ne mundemi nga jashtë vendit”, shtoi ai.

Kryeministri Justin Trudeau tha se vendimi i Rusisë për të dëbuar mediat kanadeze nga vendi ishte një “përpjekje e papranueshme për t’u mbyllur gojën atyre nga raportimi i fakteve”.

“Gazetarët duhet të jenë në gjendje të punojnë në mënyrë të sigurtë – pa censurë, frikësim dhe ndërhyrje. Kjo është diçka që Kanadaja do ta mbrojë gjithmonë,” shkroi kryeministri në Twitter.

Pablo Rodriguez, Ministri i Trashëgimisë së Kanadasë, tha se vendimi i Rusisë është një përpjekje për të “mbuluar realitetin e tmerrshëm që po ndodh në Ukrainë”.

administrator

Related Articles