KANADA /Tragjike në Saskatchewan, vriten 10 persona, 15 të plagosur

KANADA /Tragjike në Saskatchewan, vriten 10 persona, 15 të plagosur

Një sulm i ashpër me thika ka ndodhur në Kanada, i cili përfundoi në një tragjedi të vërtetë. Sipas policise, sulmi ndodhi në provincën qendrore Saskatchewan të Kanadasë. Gjithashtu mësohet se si pasojë e sulmit tëë paktën 10 persona janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur. Viktimat u gjetën në 13 vende në Kombin James Smith Cree dhe fshatin e afërt të Weldon.

Dy autorët e dyshuar quhen Damien Sanderson dhe Myles Sanderson. Ato janë në arrati dhe dyshohet të armatosur. Banorëve u është thënë të strehohen në vend, pasi rrezikohen të sulmohen nga autorët.

Tragjike në Kanada / Vriten 10 persona, 15 të plagosur. Policia: Autorët janë të... “Qëndroni në një vend të sigurt. Kini kujdes, mos lejoni të tjerët të hyjnë në banesën tuaj,” shkroi në Tëitter Policia Mbretërore Kanadeze e Saskatchewan (RCMP).

Aktualisht janë ngritur pika kontrolli, me policinë që kontrollon identifikimin e udhëtarëve dhe shoferëve u është kërkuar që të mos marrin autostopët.

Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në James Smith Cree Nation, një komunitet indigjen me rreth 2000 banorë në veri-lindje të weldon, ku jetojnë rreth 200 njerëz. Një alarm për persona të rrezikshëm u dërgua në të gjithë telefonat celularë në të gjithë provincat e Saskatchewan, Manitoba dhe Alberta, një rajon i madh pothuajse sa gjysma e Evropës.

Ky është një nga aktet më vdekjeprurëse të dhunës masive që Kanadaja ka parë ndonjëherë. Në një konferencë shtypi, policia tha se mund të kishte më shumë njerëz të plagosur se 15.

administrator

Related Articles