KANADA/ Quebec përshkallëzon masat, rikthehet shtetrrethimi

KANADA/ Quebec përshkallëzon masat, rikthehet shtetrrethimi

Qeveria Legault, e përballur me një ngarkesë në rritje të rasteve të COVID-19 për shkak të variantit Omicron, është gati të vendosë një mbyllje dy-javore për të gjitha bizneset jo thelbësore, të reduktojë mbledhjet familjare në gjashtë persona dhe po shqyrton një rikthim në vendosjen e një shtetrrethimi, sipas raporteve të shumta prej së mërkurës në mëngjes.

Mediat lokale raportuan se provinca do të vendosë një mbyllje dy-javore për të gjitha bizneset dhe restorantet jo thelbësore ndërsa mbledhjet familjare do të reduktohen në gjashtë nga 10 persona si dhe rivendosja e një orari të lëvizjes nga 5 të mëngjesit deri në 22:00 të mbrëmjes.

Raportet theksojnë se provinca është ende duke punuar në një version përfundimtar të një plani për të ndalur rritjen e rasteve në Quebec. Vetëm 24 orët e fundit u diagnostikuan me virus 274 punonjës të kujdesit shëndetësor.

Të martën, kryeministri i Quebec François Legault tha në mediat sociale se provinca u përball me “vendime shumë të vështira” që do të udhëhiqen nga “kapaciteti që do të kemi ose nuk do të kemi për të trajtuar Quebecerët e sëmurë gjatë javëve të ardhshme”.

Legault është planifikuar të shpallë masat e reja në një konferencë për shtyp në orën 18:00. e mërkurë.

administrator

Related Articles