KANADA/ Quebec konfirmon rastin e parë të variantit të ri COVID-19 Omicron

KANADA/ Quebec konfirmon rastin e parë të variantit të ri COVID-19 Omicron

MONTREAL – Ministri i Shëndetësisë i Quebec njoftoi të hënën se provinca ka konfirmuar rastin e parë të variantit të ri COVID-19 të njohur si Omicron që është përhapur në disa vende dhe i ka vënë zyrtarët shëndetësorë në mbarë botën në gatishmëri.
Përditësimi nga provinca vjen ndërsa zyrtarët kanadezë shëndetësorë po monitorojnë përhapjen e variantit të ri të koronavirusit, i cili u zbulua për herë të parë në Afrikën jugore.
Që atëherë është përhapur në të paktën 15 vende — duke përfshirë Gjermaninë, Australinë dhe Skocinë duke u konfirmuar për herë të parë në Kanada të dielën në dy udhëtarë që mbërritën në Otava nga një udhëtim në Nigeri.

Shefi mjekësor i shëndetësisë në Ontario, Dr. Kieran Moore, njoftoi të hënën në mëngjes se dy udhëtarët hynë në vend në Aeroportin Ndërkombëtar Pierre Elliott Trudeau të Montrealit dhe u testuan atje përpara se të mbërrinin në Otava. Katër raste të tjera të dyshuara po hetohen në Ontario, dy në Otava dhe dy në Hamilton.
Ashtu si në rastet e Otavës, gruaja në Quebec që rezultoi pozitive me variantin Omicron kishte udhëtuar gjithashtu në Nigeri, sipas Dr. Arruda, i cili shtoi se nuk mund të zbulonte më shumë detaje rreth rastit pozitiv për arsye të privatësisë.

Dubé tha të hënën se ministria e shëndetësisë ishte vënë në dijeni për të paktën 115 udhëtarë që mbërrinin në Quebec nga “vendet e prekura nga varianti i ri” dhe se atyre u është kërkuar të bëjnë një test të ri PCR si dhe të izolohen.
Rezultatet nga sekuenca gjenomike, megjithatë, nuk priten për rreth dy javë — një afat kohor që ai tha se është “shumë i gjatë”.

Ai gjithashtu u ankua se qeveria federale nuk e ka vendosur ende Nigerinë në ndalimin e ri të udhëtimit të Kanadasë, i cili kufizoi udhëtimin nga shtetasit e huaj që kanë vizituar disa vende në Afrikën Jugore në dy javët e fundit.
Qeveria federale duhet të marrë “një vendim shumë të shpejtë për vende të tjera” dhe të konsiderojë zgjerimin e testimit PCR në aeroporte për të gjithë udhëtarët, pavarësisht se nga vijnë ata, sipas Dubé. Një kërkesë e ngjashme u bë nga Ontario më herët gjatë ditës së hënë.

Ndërkohë, qeveria provinciale po u kërkon njerëzve që të rishikojnë seriozisht planifikimin e udhëtimeve jashtë vendit për sezonin e festave.
Ministri i Shëndetësisë shfrytëzoi rastin gjithashtu për t’i kujtuar publikut se masat shëndetësore janë ende në fuqi dhe duhen ndjekur dhe se tubimet e festave nuk bëjnë përjashtim. Mbledhjet e brendshme në shtëpi janë ende të kufizuara në 10 persona në Quebec.
Dr. Arruda doli në mbrojtje të kufizimeve aktuale në tubimet në shtëpi, kur krahasohet me turmat e mëdha të mbledhura në vende si Qendra Bell, e cila mund të mirëpresë mbi 20,000 tifozë plotësisht të vaksinuar.

Sipas CTVNEWS

administrator

Related Articles