KANADA, drita e pazakontë në qiell habit qytetarët, ekspertët konstatojnë meteor në Kalgari (Video)

KANADA, drita e pazakontë në qiell habit qytetarët, ekspertët konstatojnë meteor në Kalgari (Video)

Alberta – Kanada
Një top i madh i zjarrtë ka ndriçuar qiellin mbi Alberta të Kanadasë, duke i lënë të çuditur banorët e atjeshëm. Megjithatë, ekspertët thonë se nuk ka arsye për brenga – pasi që bëhet fjalë për një meteor ndriçues. Kamerat e sigurisë në rajonin e Kalgari, kanë kapur momentin kur një dritë e pazakontë ndriçon qiellin rreth orës 6:30 të datës 22 shkurt 2021. E dëshmitarë të kësaj skene ishin banorët e Edmontown dhe Saskachevan. Ekspertët e meteorëve kanë publikuar pamjet e topit të zjarrtë – duke shpjeguar se bëhet fjalë për një meteor ndriçues që është futur në atmosferën e Tokës.

Deri më tani nuk dihet nëse pjesë të këtij meteori kanë rënë në tokë, ndërsa mbi 300 njerëz kanë raportuar autoritetet përkatëse për atë se çfarë kishin parë – duke besuar fillimisht se bëhet fjalë për sulm bërthamor. “Për një moment mendova se bëhet fjalë për ndonjë raketë bërthamore apo diçka që e ka krijuar njeriu”, ka thënë një dëshmitar.

Sipas CTVNEWS.

administrator

Related Articles