Dy të vdekur pas shpërthimit të një makine në kufirin SHBA-Kanada

Dy të vdekur pas shpërthimit të një makine në kufirin SHBA-Kanada

Një mjet ka shpërthyer ne pikëkalimin kufitar Kanada-SHBA pranë Ujëvarës së Niagarës. Kalimi kufitar në Rainbow Bridge është mbyllur për qarkullim pas incidentit të paspecifikuar në anën e SHBA.

Kalimi kufitar Rainbow Bridge pranë Ujëvarës së Niagarës është mbyllur pas një shpërthimi automjeti të mërkurën, sipas Byrosë Federale të Hetimit të SHBA (FBI).

Në një deklaratë të lëshuar pak pas orës 13:00, të mërkurën, zyra në terren e FBI-së në Buffalo tha se po hetonte shpërthimin, i cili ndodhi në anën e SHBA-së të kufirit.

Situata është e rrjedhshme në këtë moment, tha agjencia. Nuk u ndanë detaje të mëtejshme. “FBI po koordinon me zbatimin e ligjit tonë lokal, shtetëror dhe federal në këtë hetim,” thuhej në deklaratë.

Guvernatorja e shtetit të Nju Jorkut Kathy Hochul tha gjithashtu të mërkurën se ajo ishte informuar për incidentin. “Ne po monitorojmë nga afër situatën, agjencitë shtetërore janë në terren dhe të gatshme për të ndihmuar”, tha ajo.

Ngjarja ndodhi në Urën Rainbow, një ditë para festës së Ditës së Falënderimeve në SHBA, një nga ditët më të ngarkuara të udhëtimeve të vitit.

Media lokale WIVB raportoi më herët se të katër pikat kufitare ndërkombëtare të SHBA-së dhe Kanadasë në perëndim të Nju Jorkut u mbyllën të mërkurën për shkak të incidentit.

Nuk dihet nëse ka të lënduar si pasojë e shpërthimit të automjetit.

administrator

Related Articles