Berishës sot i’u kthye prona, Rama siguroi mandatin e katërt- Nga Ilir Demalia

Berishës sot i’u kthye prona, Rama siguroi mandatin e katërt- Nga Ilir Demalia

Sot gjykata vendosi njohjen e ndryshimit statutor te 11 dhjetorit 2021 të Grupimit të Njohjes së Pronës së Sali Berishës, e kjo do të thotë: Feudin Demokratik të Sali Berishës dhe Berishën si feudal të SHQUP-it të cilit i ktheu tapinë dhe nxorri jashtë qeraxhiun Basha, pasi nuk i’u njoft zaptimi pronës. Është rast i veçantë i drejtësisë kur pronarët prej 30 vjetëve sillen me letra gjyqeve për të drejtat e pronave të zaptuara nga zaptuesit e legalizuar dhe marrin Rrok Nocin.

Tashmë të gjithë kanë rënë dakort se kryeministri Rama kontrollon sistemin e drejtësisë. Rama në feudin politik shqiptar është Ai që di të luaj më mirë dhe është mê i pranueshëm në bashkësinë ndërkombëtare, për arsye të zgjedhjes së ndërkombëtarëve, mes feudeve më të rrezikshëm shqipëtar, më pak të rrezikshmin për interesat Europiane-Amerikane, Rama është më i “moderuar” dhe më pranueshëm se dy feudët Berisha-Meta, me shamia në xhepin e xhaketës, por shallvare dhe qeleshe në folklorizmin e tyre patriotik si strehë horrash për t’u moulura me gjethe fiku si të korruptuar dhe minues të demokracisë dhe interesave shqipëtare.

Rama me dy levizjet e fundit të drejtësisë që kontrollon, pra me vendimi e Gjykatës Kushtetuese për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta tre muaj para mbarimit mandatit dhe me kthimin e pronës së SHQUP-it tek pronari i SHQUP-it Sali Berisha, ka krijuar imazhin tek ndërkombëtarët se Ai nuk kontrollon drejtësinë, çka do të thotë, se Reforma në Drejtësi po ecën??!

Bllokimi Reformës ne Drejtësi duke e zgjatur si pëlhura e Penelopës, do të thotë mosndëshkim i peshkaqenëve të krimit dhe korrupsionit dhe minimit të zhvillimit të demokracisë së këtij 30 vjeçari. Kjo i intereson treshes Rama-Berisha-Meta, pasi këta sëbashku dhe veç e veç, janë monstrat e korrupsionit, lidhjeve me krimin e organizuar, trafiqeve dhe shkatërrimit të së drejtës së pronës. Jo rastësisht në votimin në Parlament për incerneratorët, për ta dërguar në hetim, Berisha me grupin e rithemelimit nuk votuan, apo votuan kundra.

Në të gjithë këtë dinamikë të zhvillimeve të fundit, Rama siguron një mandat të katërt me GOGOLIN Berisha.

Berisha dhe Meta ruajnë feudin e tyre politik dhe ekonomik gjë që i mjafton për vazhdimin e mbajtjes së poziconeve dhe interesave finaciare korruptive-kriminale në pandëshkueshmëri.

Përsa I përket pordhëve me rigon të zagarëve deputetëte të PD, apo anëtarëve te kryesisë qe ndryshojnë pozicion-mendim si gratë në periudhë periodash, duke kaluar nga “kështjella” e 8 janarit tek Foltorja e Feudalit plak për një titull qehallari, për një vend për nesër në listën për deputet apo në kryesi, këta janë gëlbaza më e ndyrë që çfaqen banak më banak televiziv duke folur për principe the vlera demokracie si Juda Makabre të kënetës së feudalizmit politiko-mediatik shqiptar.

Rithemelimi dhe hapja e SHQUP-it the largimi nga kulti individit është një retorikë bajate dhe e pështirë, për faktin se edhe të rinjtë si Belind Këlliçi apo të tjerë e të tjera që tregojnë më mbeshtetjen e feudalit plak, për interesat e tij dhe families se tij për ta përdorur feudin si mbrojtje kundër non-grata-s Amerikane dhe mosndëshkueshmërisë nga drejtësia, tashmë kufomës së Reformës në Drejtësi, tregon jo vetëm gjëndjen e mjerë të këtyre, por edhe krizën e shoqërisë që sillen e përdridhen si pordha nëpër brekë rreth këtyre feudalëve Rama-Berisha-Meta dhe hajvanët e tyre, që janë shkaktarët e gjënjes së mjerimit ekonomik-politik-social të shqiptarëve që po zbrazin vendin e tyre njësoj si ukrainasit që janë nën bombardimin rus, po ti lejojë Europa.

administrator

Related Articles