KANADA/ Galeri AMBIGU sjell koktej vere në Montreal; fotografi, film dhe festë

KANADA/ Galeri AMBIGU sjell koktej vere në Montreal; fotografi, film dhe festë

Këtë të shtunë pranë galerisë shqiptare AMBIGU do të celebrohet ardhja e verës me mjaft ritëm e ngjyra. Ka më shumë se një arsye për të qenë pjesëmarrës në një event ku do të prezantohen zhanre të ndryshme arti.
Dy artistë shqiptaro-amerikanë nga New-York do t’i prezantojnë komunitetit shqiptar projektet e tyre kulturore mbi artin pamor dhe atë kinematografik.

Eventi do të hapet me ekspozitën fotografike personale të artistit vizual, Blerti Murataj të titulluar: “Bashkëbisedim Bardhë e Zi”.

Herion Mustafaraj, aktori i përjetësuar në memorien e të gjithëve si “Beni ecën vetë”, do të prezantojë premierën e filmit artistik me metrazh të shkurtër “SHKREPJA”, që me këtë film vjen si skenarist, regjisor e producent.
Me një kast të përgjedhur aktorësh si Bujar Asqeriu, Luzim Zeqja, Ermira Hysaj e Nadia Mançe, “SHKREPJA” do të na udhëtojë në Shqipërinë e para 100 viteve për të na rrëfyer historinë e një fotoje, që nëse atëherë ka patur vlerën e patjetërsueshme, sot fotoja është një shkrepje e zakonshme.

Nën moderimin e Gent Bejkos dhe Flurans Ilia, gjatë mbrëmjes do t’i kushtohen disa minuta homazhit për aktorin Enea Zhegu, “Tomka” që u shua të shtunën në 28 Maj të këtij viti. Post eventi do të vijojë me një festë të vërtetë muzike dhe energjie tipike shqiptare, por jo vetëm.

administrator

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.